Ana Menü
Foto Galeri
E-Bülten
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

MANTAR MEVSİMİ

 

Mantarların et kadar lezzetli olduğu söylenir. Örneğin ülkemizde en çok üretilip tüketilen şapkalı mantar Agaricus bisporus (Çayır mantarı) için lezzeti sağlayan maddeler; 3-oktason, benzaldehit oktanol ve zokten-1 gibi maddelerdir. Protein yüzdesi açısından ete rakip olmasa da insan vücudu için gereken esansiyel amino asitlerden etlerde bulunmayan bazıları birçok mantar türünde bulunur. Kültür mantarında % 90 su, % 3.5 protein, % 0.3 yağ, % 4.5 karbonhidrat, % 1 mineral madde bulunur ve 272 KCal'lik bir enerji değerine sahiptir. Proteinin sindirilme değeri %72-83 arasındadır ve bu değer oldukça yüksek bir değerdir. Yani mantar yediğimizde aldığımız proteinin büyük kısmını sindirebiliriz ve vücudumuz bu proteinden fazlasıyla faydalanır. Meyve ve sebzelerle kıyaslandığında iyi bir Lisin, Arginin, Histidin ve Threonin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre mükemmel bir folikasit kaynağı olan Agaricus bisporus mantarı, kandaki şeker seviyesini düşürdüğü ve kolestrolü azalttığı için kalp ve damar hastalıklarında diyet yemeği olarak kullanılabilmektedir.
 
Ülkemiz ve dünya mantar üretimi ve tüketimi karşılaştırıldığında göze çarpan en büyük fark dünyada tüketilen mantarların çeşitliliğidir. Ülkemizde son yıllara kadar sadece kültür mantarı (Agaricus bisporus) üretilir ve tüketilirken (doğadan toplanan farklı türler sadece belli bölgelerimizde tüketilmektedir), dünyada çok farklı mantarlar üretim ve tüketim kapsamındadır.  Dünyada en çok üretilen ve tüketilen mantarlar Agaricus bisporusLentinus edodes (Shii-take), Pleurotus ostreatus (istiridye mantarı), Tramella fuciformisAricularia polytrichaFlammulina velutipes, Volvariella volvacea, Agaricus blazei ve Ganoderma lucidum mantarlarıdır. Bu mantarlardan Lentinus edodes (Shii-take) ve Pleurotus ostreatus (istiridye mantarı, kavak mantarı) ülkemizde de son yıllarda ilgi görmeye başlayan ve az miktarlarda üretilen mantarlardır.

Makromantarların Gelişme Mevsimleri

Mantarlar büyümek ve üreme organı oluşturmak için uygun bir yetişme yerine, iklime ve özellikle belli miktarda neme ihtiyaç duyarlar. Pek çok mantar yıl boyunca görülebilir, fakat doğada en çok mantarla karşılaştığımız dönemler ılık ve nemli dönemlerdir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri bu konuda en cömert mevsimlerdir. Doğanın bereketi ve lezzetini adeta insanlığa servis ederler.

Bazı mantar türleri, bazı bölgelerimizde yumuşak geçen kış aylarında da gelişmelerini devam ettirebilirler. Böylece kışında mantar yemekten mahrum kalmamış oluruz.

Kışın ardından en erken kendini gösteren mantarlar kuzu göbeği (Morchella) mantarlarıdır. Yıl boyunca Agaricus’lar, Russula’lar, Boletus’lar, Tricholoma’lar, Rhizopogon’lar, Chantarellus’lar ve diğer yenilen mantarlar sıra ile ortaya çıkar. Yazın çok azalan mantar populasyonu sonbaharla birlikte yeniden artışa geçer. Yine Boletler, Agaricuslar, Lactariuslar, Morchellalar hızla sonbahara şapka çıkarır. Bu şapkalı mantarların yanı sıra hem ilkbaharda hem de sonbaharda bulabileceğimiz daha gizemli olan Truffelmantarları toprağı biraz kabartarak selam vermeyi tercih eder.

Ne yazık ki, doğanın bu denli cömert olduğu ülkemizde mantar tüketimi kültürü çok dar alanlarda kaldığı için mantarların büyük bir kısmı ormanlarda çürümekte, bir kısmı da yurt dışına ihraç edilmektedir. Ülkemiz 30 yılı aşkın süredir yapılan doğa mantarları ihracatı konusunda dünyada önde gelen ülkeler arasında. Orman köylerinin önemli ekonomik gelirlerinden biri olan doğa mantarları bazı bölgelerde organik ürün olarak toplanmakta ve satılmaktadır. Ekonomik değeri son derece yüksek olan truffel mantarlarını kültüre alarak üretimin yapılacağı ormanlar da kurulmaya başlanmıştır.

Mantar Toplama ya da Mantar Avı Bir Doğa Sporudur

Mantar toplayıcılığında tecrübe çok önemli bir konudur. Zira bazı mantar türleri birbirine o kadar benzer ki aradaki tek fark birinin zehirli diğerinin yenilebilir olmasıdır. O nedenle doğa mantarlarını tüketirken çok dikkatli olmak, ancak ehil ellerin topladığı mantarları yemek içinse fırsatları kaçırmamak gerekir. Doğa mantarları hem lezzet hem de besleyici unsurlar açısından son derece zengindir.

Toprak altında yumru şeklinde büyüyen lezzetli ve kaliteli mantarları avlamak için bizim gözümüz yetmez! Bu noktada devreye köpekler girmektedir. Bu konuda eğitilmiş köpekler Avrupa’da çok yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu mantarların yerini tespit etmek için Avrupa’da köpeklerin dışında domuzlar da rehber olmaktadır ancak domuzlar her zaman ikinci tercih olmuştur. Çünkü mantarın yerini tespit eden domuzdan daha hızlı hareket edilemediği durumlarda domuzun mantarı keyifle yediğini izlemekle yetinmektedirler.

Mantar toplama, birçok ülkede bir doğa sporu olarak kabul görür ve oldukça ilgi uyandırır. Çünkü bu faaliyet temiz havada, doğada gezinme ve tüm konsantrasyonun mantar bulma üzerine yoğunlaştırılması nedeniyle aktif bir çaba gerektirir ve sizi günlük stres kaynaklarınızdan uzaklaştırır. Değişik ülkelerde sadece bu amaç için insanların bir araya gelerek oluşturduğu kulüpler bulunmaktadır. Mantar toplama sporu için yazılı olmayan kurallar vardır: ormana, bitki örtüsüne, toprağa zarar vermemek, dalları, kütükleri yerinden oynatmamak, çok küçük mantarları ve çok büyük mantarları toplamamak (zehirli olup olmamaları konusunda tanı yapmak zor olduğu için), mantarları keserek almak (sapın dip kısmında mantarın çoğalmasını sağlayan miseller vardır ve bunlar yerinde kaldıklarında yeni mantarlar vermeye devam ederler, ancak tanımlama yapmak istiyorsanız sapın dip kısmına ihtiyacınız olabilir). Fırçalı mantar bıçağı ve sepet olmazsa olmazlarınız arasındadır. Asla topladığınız mantarlar plastik poşetlere konulmamalıdır. En sağlıklı taşıma ve saklama ortamı mantarların nefes alabileceği sepetlerdir. Mantarlar iki üç günden fazla saklanmamalı (zira yaşlanan mantarlara vücuda toksik etki edebilecek metabolitler oluşturmaya başlar), taze taze pişirip afiyetle tüketilmelidir ;)


Turşunun faydaları

Turşunun faydaları

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ MİGREN AĞRILARINI TETİKLİYOR!

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ MİGREN AĞRILARINI TETİKLİYOR!

Hemoglobin A1c (HbA1c) testi

Hemoglobin A1c (HbA1c) testi

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  Temel İlk Yardım Bilgileri

Temel İlk Yardım Bilgileri

İLK YARDIM UYGULAMALARI
Dikkat! Ekmek en tatlı zehir!

Dikkat! Ekmek en tatlı zehir!

  • Ekmek yasak! Sebebine gelince; dilimizde 4 adet tat alma duyusu vardır; tatlı, acı, ekşi, tuzlu... Ekmeğin içindeki şekeri düşünürsek, şeker ağza alındığı zaman diğer 3 duyunun üzerini kaplıyor ve o duyuları dumura uğratıyor!
Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği nasıl giderilir ?
D Vitaminine Neden İhtiyacımız Var?

D Vitaminine Neden İhtiyacımız Var?

Sağlık ocaklarında D vitamini'nizi ölçtürebilirsiniz.

Mantar Zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Mantar Zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kereviz Kökü Kanserden Koruyor

Kereviz Kökü Kanserden Koruyor

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamininin kaynağı olan kereviz, sağlık açısından birçok fayda sağlıyor.
Her gün 30-40 zeytin yiyen kişi hastanenin yolunu unutur

Her gün 30-40 zeytin yiyen kişi hastanenin yolunu unutur

Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının şifa olduğunu belirtip, "Her gün 30-40 zeytin yiyen kişi hastanenin yolunu unutur" dedi.
Soğan kabuğundaki bu müthiş özelliği biliyor muydunuz?

Soğan kabuğundaki bu müthiş özelliği biliyor muydunuz?

Bilinçsizce çöpe atılan soğan kabuklarını, haberi okuduktan sonra atmaktan vazgeçeceksiniz
Hurma‘nın Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Hurma‘nın Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Uzmanlar, Ramazan’a özel yeri olan hurmanın bilinmeyen faydalarını açıkladı
Evlerimizdeki Tehlike!

Evlerimizdeki Tehlike!

Televizyonun renkli ve akıcı görüntülerine maruz kalan çocuklarda dikkat dağınıklığı görülüyor.
Herkes Bu Diyeti Konuşuyor

Herkes Bu Diyeti Konuşuyor

Alkali diyeti nedir? İşte Alkali diyeti hakkında merak ettiğiniz her şey
Turpgiller Kanserden Koruyor

Turpgiller Kanserden Koruyor

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uslu, turpgiller familyası sebzelerin kanser önleyici etkisi bulunduğunu söyledi.
Cem Radyo 96.4
Yön Radyo 96.6
Üye Girişi
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


YukariCik