Ana Menü
Foto Galeri
E-Bülten
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Öğretmenler Günü Neden Kutlanır Tarihçesi

Öğretmenler Günü Neden Kutlanır Tarihçesi

Öğretmenler Gününün Doğuşu

Cumhuriyet Dönemi’nde yeni kabul edilen Türk harflerini öğrenmek için açılan okuma yazma kurslarına “Millet Mektepleri” denilirdi. Açılan ilk millet mektebi Dolmabahçe Sarayı’nda 11 Ağustos 1928’de halkın hizmetine sunulmuştur. Ardından yine İstanbul’da başka millet mektepleri de açıldı. Aynı zamanda bu mekteplerde verilen dersler İstanbul Radyosu’nda da yayınlandı. Bu gibi kursların devamı büyük kentlerde ve devlet dairelerinde geldi. Millet Mektepleri sayesinde harp inkılabı halka ulaştırıldı.

3 Kasım 1928’de yürürlüğe giren “Türk Harfleri Hakkında Kanunu” ile, 6 ayı aşmadan bu harflerin öğrenilmesi şart koşuldu. 24 Kasım 1928’de yayımlanan Millet Mektepleri Teşkilatı Talimatnamesi sonucunda Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk millet mekteplerinin başöğretmeni ilan edildi. Ayrıca altı ay geçmeden 16-45 yaş arasındaki tüm halkın yeni kabul edilen alfabeyi öğrenmesi de zorunlu kılınmıştı.

İstanbul’da hizmet veren alfabenin öğrenimini amaçlayan kurslara kayıtlar,23 Aralık 1928’de başladı. Bu hizmet veren kurslar haftanın dört günü gece vakti erkekleri, iki günü gece vakti ise kadınları kabul ediyordu. Kurslar, A ve B dershaneleri şeklinde verilmekteydi. A grubu dershanesinde okuma yazma bilmeyenler eğitim görüyordu. B grubu dershanesinde ise okuma yazma bilen ancak yeni alfabeyi bilmeyenler eğitim almaktaydı. Ayrıca b grubunda okuma, kompozisyon, aritmetik, sağlık bilgisi, yurt bilgisi dersleri de öğretilmekteydi. Millet Mektepleri, 1923’de temeli atılan dilde yenileşme harekatına oldukça büyük emek sarf etmiştir. Harf inkılâbından evvel eğitim oranı %10 iken harf inkılabının ardından yani 1936’da %25’e çıktı.

Millet Mekteplerinin verdiği bu hizmeti  1936 yıllarının ardından halk evleri ve halk adaları verdi. 1928 senesinde Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmeni olmuştu. Bu nedenle Atamızın doğum yıldönümünün 100. senesinde 24 Kasım,1981 yılında bugün başta Başöğretmen Atamıza ardından tüm öğretmenlere “öğretmenler Günü” olarak hediye edildi. Bizde bugünün yaklaşmasıyla birlikte Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından eğitime katkı sağlayan tüm saygıdeğer öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutlar, saygılarımızı sunarız.. Cem Radyo 96.4
Yön Radyo 96.6
Üye Girişi
Facebook
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


YukariCik